Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
wtorek, 10 kwiecień 2012 14:49

Zakładanie własnej działalności przez internet

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
© tomasz trojanowski - fotolia.com © tomasz trojanowski - fotolia.com

Indywidualna działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prawną wśród młodych przedsiębiorców szukających siebie na rynku pracy. Forma ta jest stosunkowo prosta i nie wymaga od założycieli dużego kapitału początkowego. Rejestracja jednoosobowej firmy może wydawać się skomplikowana jednak niewiele osób wie, że od 1 lipca 2011 roku działalność gospodarczą można zarejestrować przez Internet!


Aby zarejestrować się przez Internet należy wejść na stronę internetową firma.gov.pl i wypełnić formularz CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Dokument ten jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (nadanie numeru REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym do Urzędu Skarbowego (nadanie lub wskazanie numeru NIP i wybór formy opodatkowania) oraz zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeniowych dla ZUS (płatnika, czyli osoby opłacającej swoją składkę, jak i składki swoich pracowników). System teleinformatyczny CEIDG przesyła potwierdzenie złożenia wniosku lub informuje o błędach, które należy poprawić. Rejestracja odbywa się w dniu złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku i jest oczywiście bezpłatna. Jeśli są osoby, które chcą zarejestrować swoją firmę w urzędzie miasta i gminy, dalej istnieje taka możliwość. Dane z ewidencji gminnych  zostaną przeniesione do systemu CEIDG.

 

Zalety  indywidualnej działalności gospodarczej:
- internetowa, bezpłatna rejestracja firmy
- brak dużego początkowego kapitału
- osobista odpowiedzialność za wszelkie należności i zobowiązania wynikłe z prowadzenia działalności gospodarczej,
- proste formy prowadzenia księgowości

Czytany 3044 razy
Reklama:
Najnowsze