Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
wtorek, 10 kwiecień 2012 14:57

5 kroków do założenia własnej działalności

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
© yellowj - fotolia.com © yellowj - fotolia.com

Chcesz założyć własną firmę? Wystarczy zrobić 5 kroków!


Krok 1
Aby zarejestrować własną działalność gospodarczą należy wziąć dowód osobisty i udać się do urzędu gminy lub miasta. Na miejscu wypełnić  przygotowany formularz. Dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w wysokości 100 zł.


Krok 2    
Należy uzyskać wpis do REGON, czyli złożyć wypełniony formularz w urzędzie statystycznym w terminie 14 dni od dnia uzyskania zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub złożyć wypełniony formularz w urzędzie gminy lub urzędzie miasta wraz z wnioskiem o wpis do ewidencji.


Krok 3
Wymagane do prowadzenia działalności gospodarczej jest otworzenie firmowego konta bankowego. Do założenia rachunku bankowego niezbędne będą następujące dokumenty:
•    zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
•    zaświadczenie o REGON firmy
•    zaświadczenie o NIP


Krok 4
Wizyta w urzędzie skarbowym i wybór formy rozliczeń opodatkowania:
•    Karta podatkowa,
•    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
•     Podatkowa księga przychodów i rozchodów,
•    Pełna księgowość
Należy również podjąć decyzję, czy firma będzie płatnikiem VAT. Jeżeli tak to podatnicy muszą złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne. Wiąże się to z opłatą w wysokości 152 zł.


Krok 5
Wizyta w ZUS-ie. Od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, przedsiębiorca ma 7 dni na zgłoszenie istnienia firmy. Wymagane dokumenty to: REGON, NIP

Należy również zgłosić siebie jako płatnika na druku  ZUS ZFA i ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Zgłoszenia te są bezpłatne.

Czytany 3054 razy
Reklama:
Najnowsze