Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
piątek, 13 kwiecień 2012 12:01

Studencie! Nie przegap rekrutacji na letnie praktyki!

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
© yuri arcurs - fotolia.com © yuri arcurs - fotolia.com

Nie wiesz jak zacząć karierę?  Zacznij od letnich praktyk studenckich!

 

Letnie praktyki studenckie to sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego, nawet w środowisku międzynarodowym. Praktyki letnie zazwyczaj trwają 3 miesiące, począwszy od lipca. Przekrój firm oferujących letnie praktyki jest bardzo różnorodny. Począwszy od korporacji międzynarodowych tj. KPMG, PwC, Ernst&Young, Deloitte (specjalizujących się w audycie oraz doradztwie podatkowym i finansowym), poprzez sektor MŚP, skończywszy na kancelariach prawniczych.


Pracodawczy organizują program letnich praktyk, który zazwyczaj ma na celu pozyskiwanie talentów, w ramach wdrażania strategii zarządzania talentami. Talent jest to osoba o ponadprzeciętnych zdolnościach, ściśle zorientowana na osiąganie celów i rozwój własny.
Proces rekrutacji na letnie praktyki, zazwyczaj jest dwuetapowy. Pierwsza część to uzupełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na portalu firmy. Formularze są skonstruowane w ten sposób, aby sprawdzały pożądane przez pracodawcę umiejętności. Kolejny etap to rozmowa rekrutacyjna. Podczas spotkania, pracodawca weryfikuje informacje zawarte w formularzu zgłoszeniowym. Zdarza się, że kandydat dostaje do wykonania krótkie zadanie, typowe dla codziennej pracy na rekrutowane stanowisko. Termin aplikowania na praktyki letnie to zazwyczaj przełom kwietnia/maja. Natomiast czas odbywania rozmów rekrutacyjnych to przełom maja/czerwca.


Podstawowe wymagania wobec kandydatów aplikujących do udziału w programie letnich praktyk zazwyczaj dotyczą umiejętności myślenia strategicznego i chęci samorozwoju. Szerzej, oczekiwania wobec kandydatów to: swobodna komunikacja, zorientowanie na własny rozwój, elastyczność, umiejętność pracy w zespole oraz nieprzeciętne wyniki w nauce i biegła znajomość języka angielskiego. Dodatkowo, najbardziej pożądanymi kandydatami są studenci III, IV, V roku studiów prawniczych, na renomowanych uczelniach.
Każdy praktykant ma przydzielonego indywidualnego opiekuna praktyk, który dzieli się z podopiecznym własnym doświadczeniem i wiedzą. Dodatkowo, opiekun przekazuje informacje zwrotne na temat codziennej pracy praktykanta oraz udziela informacji na temat jego ścieżki rozwoju. Praktykanci mają szansę uczestnictwa w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez pracodawcę. Mają one na celu kształtowanie umiejętności zarówno twardych, jak i tych bardziej praktycznych – miękkich.


Pracodawcy bacznie obserwują postępowania praktykanta i jego działania. Wraz z jego rozwojem przydzielają mu nowe, coraz bardziej ambitne zadania. Reasumując, tempo rozwoju praktykanta zależy tylko do niego. Okazuje się, że na najwyższych stanowiskach sprawdzają się osoby o szerokich zainteresowaniach, dlatego pracodawcy dbają, aby praktykant miał szansę sprawdzenia się w różnego rodzaju zadaniach, a nie tylko w jednej, wąskiej profesji.
Jeżeli praktykant wykaże się ogromną determinacją, dążeniem do rozwoju oraz zaprezentuje wysokie umiejętności komunikacji interpersonalnej pracodawca może zaoferować mu dalszą współpracę.

 

Pamiętaj! Przygoda z firmą nie musi zakończyć się po 3 miesiącach – jednak zależy to tylko i wyłącznie od Ciebie!

Czytany 2570 razy
Reklama:
Najnowsze