Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 18 kwiecień 2012 10:07

Staż na własną rękę czy z urzędu pracy? Kilka słów o stażach i stażystach

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
©  franz pfluegl - fotolia.com © franz pfluegl - fotolia.com

Staż  daje okazję do nabycia nowego, cennego doświadczenia i jest pierwszym krokiem w karierze zawodowej studentów i absolwentów. Program staży to skuteczna metoda aktywizacji osób pozbawionych pracy. Prawniczy rynek  zmienia się dynamicznie i stawia coraz większe  wyzwania. Staż to świetny sposób na rozwój nowych umiejętności. W Warszawie aż 60% stażystów otrzymuje później zatrudnienie. Jak starać się o staż, który oferują nam konkretne kancelarie prawnicze a jak o staż z urzędu pracy?


Początek kariery zawodowej nie jest łatwy dla młodych ludzi. Posiadanie solidnego wykształcenia połączonego z praktyką sprawia, że studenci coraz częściej są zainteresowani odbyciem staży w wybranych kancelariach, ponieważ  wyróżnione osoby dostają propozycję stałego zatrudnienia.  Informacji o stażach studenci i absolwenci mogą szukać na stronach internetowych kancelarii prawniczych w zakładkach „kariera”. Zazwyczaj oferty te skierowane są do studentów III-V roku prawa i absolwentów. Wymagania, jakie stawiają pracodawcy kandydatom to oczywiście dyspozycyjność (min. 6 miesięcy), znajomość języka angielskiego, średnia ocen. Dodatkowym atutem będą odbyte kursy,np. kurs prawa brytyjskiego, europejskiego, amerykańskiego. Stażystom oferowane jest atrakcyjne wynagrodzenie (miesięcznie od 2 do 2,5 tysiąca brutto) na podstawie umowy- zlecenie. Wynagrodzenie zależy od pozycji danej kancelarii.


Jeśli chodzi o urząd pracy, staż mogą podjąć tam tylko osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy. Na początek należy znaleźć firmę, w której chce się odbywać staż lub wybrać spośród ofert proponowanych przez urząd. Wniosek o zorganizowanie stażu pobieramy z urzędu pracy albo drukujemy ze  strony internetowej. Po wypełnieniu  przez pracodawcę, wniosek z naszym imieniem i nazwiskiem składamy w Powiatowym Urzędzie Pracy. Umowę  o zorganizowanie stażu podpisuje pracodawca z urzędem pracy. W umowie tej zawarty jest program, w którym określa się m.in. zadania stażysty i umiejętności zawodowe, jakie nabędzie w trakcie jego odbywania. Stażysta nie jest zatrudniony w zakładzie pracy ale podlega jego kierownictwu na tych samych zasadach co pozostali pracownicy. Pracuje w pełnym wymiarze - 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Stażysta co miesiąc dostaje stypendium z urzędu pracy wynoszące 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. W 2012 r. jest to 913,70  zł brutto. Stażysta nie ma prawa do urlopu, ale przysługują mu  dwa dni wolne za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Taki staż trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy. Dodatkowym ograniczeniem jest też wiek – stażyści muszą mieścić się w przedziale do 25 lat (27 lat w przypadku osób po studiach) i powyżej 50 lat.

 

Według pracodawców, staż to dodatkowy atut wyróżniający absolwentów spośród wielu innych kandydatów ubiegających się o tę samą posadę. Umiejętność połączenia pracy i studiów zwiększa też szanse na rynku pracy. Zdobycie dodatkowego doświadczenia jest bardzo cenne na początkowym etapie kariery przyszłego prawnika.

Czytany 7036 razy
Reklama:
Najnowsze